2024-05-25

Plusy i minusy posiadania zwierzaka

Miłośnicy zwierząt potrafią z miejsca zasypać zaletami z faktu posiadania pupila. Z częścią argumentów można się zdecydowanie zgodzić, ale osoba, która nigdy wcześniej nie opiekowała się zwierzakiem powinna zdawać sobie sprawę z minusami takiej decyzji.

Zwierzaki tez czują

Amatorzy zwierzaków domowych lub tych mniej domowych (węże, pająki i inne egzotyczne stworzenia) dobrze zdają sobie sprawę z korzyści posiadania pupila. Odpowiedzialni właściciele zwierząt podadzą też zapewne szereg minusów, które wiążą się z opieką nad pupilem. Większość weterynarzy powie, że zwierzaki to nie zabawka, którą można odłożyć na półkę, ale przede wszystkim żywe stworzenie, które ma swoje własne potrzeby, humory, ale przede wszystkim uczucia. Zwierzę to przede wszystkim obowiązki i odpowiedzialność. Myśląc nad kupnem zwierzaka powinno się zastanowić nad tym ile czasu możemy poświęcić pupilowi każdego dnia, czy nasze warunki domowe będą odpowiednie dla danego zwierzaka i czy nie ma żadnych innych przeciwwskazań.

Przyjaciel na całe życie

Miłośnicy zwierząt jednogłośnie powiedzą, że zwierzęta to najlepsi przyjaciele człowieka. Nie tylko pies, czy kot ale również papużki, chomiki czy inne stworzonka. Wszystkie one przywiązują się do swego właściciela i traktują go jak członka stada. Jedne bardziej potrafią okazać swoją miłość, inne mniej, lecz wszystkie oddane są swemu opiekunowi. Posiadając zwierzaka zyskujemy więc wiernego kompana na całe życie. Przyjaciela, który zawsze będzie wierny, bez względu na pogodę i humory. Co jeszcze człowiek może zyskać od zwierząt:

  • Zwierzęta to idealni strażnicy spokoju domowego. Szybko wyczuwają niebezpieczeństwo i informują o tym swojego właściciela nietypowym zachowaniem. Pies obszczeka potencjalnego złodzieja a papuga ostrzeże przed pożarem śpiąca rodzinę.
  • Nie od dziś wiadomo, że zwierzaki pomagają w leczeniu niektórych chorób, zwłaszcza u dzieci. Delfinoterapia i hipoterapia to nie jedyne możliwości terapii zwierzęcej. Zwykły pies czy kot może równie dobrze sprawdzić się jako terapeuta dla dzieci z zaburzeniami neurologicznymi.
  • Przede wszystkim psy to idealni ratownicy i przewodnicy dla osób niewidomych. Ich praca w tej materii jest nie do przecenienia.

Opieka nad zwierzęciem może bardzo dobrze wpłynąć na rozwój emocjonalny dzieci i ich poczucie empatii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *