2024-07-27

Zamek w Gniewie – kultura średniowieczna nadal żywa

Zamek w GniewieZamek w Gniewie, stojący na lewym brzegu Wisły, jest najpotężniejszą i najlepiej zachowaną pomorską twierdzą Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego. Wzniesiono go na przełomie XIII i XIV wieku dla krzyżackich komturów.

Wielokrotnie przebudowywany na przestrzeni wieków zamek, pełnił kolejno funkcję: siedziby starostów polskich, spichlerza i więzienia. W 1921 roku budowla spłonęła podczas słynnego Wielkiego Pożaru. W roku 1968 rozpoczęto jej odbudowę. Prace trwały do 1992 roku. Wówczas obiekt otwarto dla zwiedzających i stał się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych obecnego województwa pomorskiego.

Nie tylko z zamkiem, ale również z miejscowością Gniew, wiąże się wiele niesamowitych, pełnych magii legend. To również one decydują o niezwykłej aurze tego miejsca. Przede wszystkim jednak stanowi ono jeden z głównych polskich ośrodków krzewienia tradycji średniowiecznej. Atrakcji, przeznaczonych dla turystów ciągle przybywa. Najnowszą i bardzo oryginalną jest spektakl poświęcony bitwie pod Grunwaldem, którego projekcja odbywa się na zakończenie zwiedzania.

Tradycja naszych przodków jest tu nadal żywa dzięki, mającym swą siedzibę na zamku instytucjom takim jak: Fundacja „Zamek w Gniewie”, Stowarzyszenie Centrum Myśliwskie, Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Chór „Schola Cantorum Genevensis” oraz Pracownia Kowalsko-Płatnerska ”MORION”. Organizują one nieustannie liczne inscenizacje historyczne i turnieje rycerskie.

Ofertę wzbogacają także nietypowe, kilkudniowe pobyty dla grup zorganizowanych. Na dzieci i młodzież czeka wspaniała przygoda z „żywymi lekcjami historii”. Uczestnicy przebierają się w stroje epokowe, mają okazję obejrzeć pokazy walk, rzemiosła i odgrywane realia życia codziennego wybranej epoki oraz przeżyć wizytę ducha zamku. Dla dorosłych natomiast, na prywatne zamówienia, organizowane są imprezy integracyjne w duchu historycznym, spotkania z Kasztelanem, który osobiście wita gości i przedstawia im historię zamku oraz biesiady z tradycyjnymi daniami, trunkami i tańcami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *