2024-05-25

Niefarmakologiczne sposoby walki z nadciśnieniem

Aktywność fizyczna po zawale serca jest tak samo skuteczna jak przyjmowanie przez ciebie lekarstwa oraz odpowiednia dieta. Regularna aktywność fizyczna powoduje szereg korzystnych reakcji w naszym ciele: obniża ciśnienie, prowadzi do zmniejszenia masy ciała, zmniejsza krzepliwość krwi i powstawanie zakrzepów w naczyniach. Korzystnie wpływa też na gospodarkę tłuszczową oraz cukrową: zmniejsza poziom złego i powoduje podwyższenie poziomu dobrego cholesterolu, zmniejsza poziom cukrów. Zmniejsza zarówno częstość bólów w klatce piersiowej.
Ciężko jest unikać stresu,lecz jest to możliwe i redukowanie jego negatywnych działań na twoje ciało (podnoszenie się ciśnienia tętniczego, zwiększenie akcji serca, skurcze mięśniowe, bóle głowy, kłopoty z przewodem pokarmowym). Słuszne jest porzekadło ,że ilu jest ludzi tyle jest strategii walki ze stresem. Indywidualną sprawą jest sposób walki ze stresem – powinien to być wysiłek fizyczny, bieganie, coś co lubimy robić, muzyka, kontakt z ukochaną osobą , kontemplacja, zabiegi odmładzające albo inne metody relaksacyjne.
Palenie tytoniu zalicza się do najbardziej dotkliwych czynników postępu schorzeń serca. Może doprowadzić do załamania mięśnia sercowego, porażenia mózgowego oraz miażdżycy kończyn dolnych. Mniej więcej 0,20 wszystkich zgonów z przyczyn chorób związanych z krążeniem spowodowane jest nałogowym paleniem. Po za tym palenie związane jest z rozwojem wielu nowotworów złośliwych m.in. raka płuc, krtani oraz pęcherza moczowego, a także z rozwojem przewlekłych chorób płuc. Zaprzestanie palenia zmniejsza ryzyko zgonu już o 50% po 12 miesiącach od rzucenia nałogu. Korzystne nawyki żywieniowe i systematyczne ćwiczenia pomogą rzucić papierosy , obniżając wagę ciała. Wiele razy ,aby rzucić palenie, obligatoryjna jest wsparcie lekarza oraz przypisanie odpowiednich leków. Dowiedz się od swojego ratownika medycznego jak zostawić nałóg tytoniowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *